Czy pirometr przemysłowy nadaje się do pomiaru temperatury ciała?
Pirometry przemysłowe nie są przeznaczone do diagnozowania temperatury ludzi. Takie pirometry nie uwzględniają wielu zmiennych, które mogą pojawić się na ciele - wskutek czego badanie nie będzie miarodajne. Ponadto ze względu na duży przedział badanych temperatur takiego urządzenia, błąd pomiarowy może wynosić nawet kilka stopni.
Co to jest emisyjność w pirometrze?
Emisyjność to zdolność materiału do emitowania promieniowania IR (podczerwonego) w postaci fal o zmiennej długości (zależnej od temperatury otoczenia). Wyższa temperatura badanego obiektu wpływa na ilość emitowanego promieniowania. Wartość ta uzależniona jest od takich czynników, jak materiał powierzchni - jego temperatura i struktura. Współczynnik emisyjności w pirometrach jest ustawiony na wartości 0,95. Jest to współczynnik, który odpowiada najczęściej występującym wartością emisyjności materiałów. W droższych, bardziej funkcjonalnych pirometrach ten parametr można zmieniać w konfiguracji pirometru, dzięki któremu można uzyskać większą dokładność poprzez dopasowanie tego współczynnika do rodzaju badanej struktury.
Który pirometr wybrać do pomiaru temperatury powierzchni metalowych?
Bardzo dobrym wyborem będą pirometry z funkcją regulacji emisyjności - czyli takie modele jak Benetech GM321 oraz GM533A, które znajdą Państwo w naszej ofercie.